W północno – wschodniej części Afryki na granicy z Libią, Sudanem i Izraelem leży Egipt, jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych w ostatnich latach.
Kraj ten leży w strefie klimatu zwrotnikowego suchego, który na południu przechodzi w skrajnie suchy. Tylko obszar nad wybrzeżem znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego i tam też zlokalizowane są najpopularniejsze kurorty i ośrodki turystyczne.

W okresie od czerwca do lipca panują tu bardzo wysokie temperatury, często przekraczają 35 stopni, natomiast miesiące zimowe zdecydowanie bardziej nadają się na odpoczynek. Od listopada do lutego panują średnie temperatury 23 stopni.
Jedno o czym z pewnością trzeba pamiętać to wysokie wahania temperatur w ciągu doby, ale również pomiędzy regionami.

Najwygodniejszym i najszybszym środkiem transportu do Egiptu jest oczywiście samolot, średnio lot trwa 4,5 h. Główne porty lotnicze mieszczą się w Hurghadzie, Szarm el-Szejk, Marsa Alam i Taba.

Od dłuższego czasu niesłabnąca popularnością wśród turystów cieszy się kurort w Szarm el-Szejk.
Jest on położony na północnym krańcu półwyspu Synaj i znany jest luksusowych hoteli i ośrodków.

Naama Bay to dzielnica skupiająca zdecydowaną większość ekskluzywnych hotel, tuta skupia się praktycznie całe życie turystyczne, szczególnie wieczorami, bo nie brakuje tu barów, restauracji i różnego rodzaju klubów, w których można przyjemnie spędzić czas. W Naama Bay znajdziemy też banki, kasy i całe mnóstwo sklepów.
Trzeba pamiętać, że z racji swojej popularności to jest tu dość tłoczno i głośno, jeśli nie odpowiadają nam takie warunki spędzania urlopu, możemy skorzystać położony trochę dalej, ale z pewnością spokojniejszych pensjonatów.

Przeciwieństwem Szarm el-Szejk jest z pewnością kurort w Dahab. Jest tu też sporo hoteli, ale jest o wiele spokojniej i nie ma takiego zgiełku. Dahab cieszy się szczególnie dużą popularnością wśród nurków, na których czeka tu około 80 centrów nurkowych. Będą tutaj dobrze się bawić zarówno amatorzy jak i profesjonaliści w nurkowaniu. Oprócz nurkowania można tu też zrelaksować się medytując lub ćwicząc jogę.

Kolejnym takim popularnym ośrodkiem turystycznym jest Hurghada, właściwie jest o centrum turystyczne Egiptu. Znane jest z wysokiej klasy hoteli, to właśnie tutaj znajduje się stylizowany na Pałac z Baśni Tysiąca i Jednej Nocy – Alf Leila Wa Leila.
Oprócz tego nie brakuje tu sklepów, kafejek, barów i restauracji. Intensywna zabawa trwa praktycznie przez całą dobę, w ciągu dnia na plażach i przy basenach hotelowych, a wieczorem w barach i restauracjach.

Na granicy Egiptu i Izraela znajduje się miasto Taba. Z racji swojego położenia cieszy się popularnością wśród turystów, którzy pasjonują się historią. Bowiem w odległości kilku kilometrów znajduje się biblijne obozowisko Izraelitów Rimmon – Perec, a w pobliżu morza leży Wyspa Faraona wraz z ruinami XII wiecznego zamku krzyżowców. W Egipcie jest co zwiedzić i nie muszą to być tylko te najbardziej popularne miejsca jak; piramidy w Gizie i Sfinks. Taba jest też bardzo dobrą bazą wypadową do Jerozolimy i Betlejem, są z niej organizowane wycieczki, można również wybrać się na Górę Mojżesza.

Zwiedzając egipskie kurorty warto również spróbować tutejszej kuchni, która charakteryzuje się mocnymi smakami i aromatami. Jest to zasługa używanych tut przypraw takich jak kminek, koper, czosnek, mięta. Jada się tu kurczaka w różnych postaciach, gołębie – szczególnie te faszerowane ryżem cieszą się dużą popularnością. Jednak najpopularniejsze jedzenie to kofta czyli mięso mielone i kebab – głównie jagnięcina, czyli pieczone na ruszcie.

Moments – Old Cairo [240fps] from Gunther Machu on Vimeo.

Zapisz