W Ameryce Środkowej nad Morzem Karaibskim leży Kuba, jest to jedna z największych wysp świata. Otacza jak około 1600 mniejszych wysp, które wraz z Kubą stanowią Archipelag Antyli.

Stolicą państwa jest Hawana, obowiązującym językiem hiszpański, walutą peso kubańskie (CUP).

Kuba leży w na połączeniu stref klimatu tropikalnego i subtropikalnego. Średnia temperatura powietrza w ciągu roku wynosi 25 stopni, w styczniu obniża się do 22, a w lipcu podnosi do 27 stopni. W lecie temperatura wody osiąga średnio 30 stopni, latem 24 stopni.

Kiedy wybrać się na Kubę? Rok kalendarzowy dzieli się tu na porę deszczową, która trwa od maja do października oraz suchą, która zaczyna się w listopadzie a kończy w kwietniu. I to właśnie ze względu na takie warunki pogodowe Kuba cieszy bardzo dużą popularnością wśród turystów, którzy nie przepadają za zimą i chcą w ciepłych i przyjemnych warunkach spędzić zimowy urlop. Trzeba tylko pamiętać, że Kuba z racji swojego położenia jest narażona na działanie cyklonów, ale występują one głównie w porze deszczowej.

Na Kubę najwygodniej i najszybciej można dostać samolotem, lot trwa średnio 12 godzin, ale połączenia z przesiadkami znacząco wydłużają ten czas do 16 a czasami i 20 godzin.

Gdzie najwięcej Turystów wybieraOd lat największą popularnością wśród turystów cieszy się Hawana, która pomimo że zaniedbana i od lat sześćdziesiątych XX wieku nie dba się o nią, to nadal zachowała w sobie wiele z dawnego piękna gdy była perłą imperium hiszpańskiego.
Dzięki staraniom mieszkańców i pasjonatów rozpoczął się proces restauracji budynków Starej Hawany, a to dzięki funduszom pozyskanym od UNESCO oraz prowincji Hiszpanii. Trzeba też wiedzieć, że stare miasto jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Niewątpliwie jest to miasto barwne i kolorowe, jego stylowe ulice i stare auta zachwycają odpoczywających tu turystów. Czas w Hawanie można spędzać zwiedzając rezydencje i płace w stylu kolonialnym, warto wybrać się na Plaza de Armas, gdzie znajduje się zachwycająca barokowa świątynia. Z innych ciekawych miejsc to Plaza de San Francisco i Plaza de la Catedral zasługują na wizytę oraz Muzeum Przyrodnicze.
I to z czego Hawana jest znana w świecie czyli promenada Malecon, która ciągnie się przez kilka kilometrów i jest miejscem, które codziennie przyciąga rzesze turystów.

Na typowo urlopowy wypoczynek idealnie nadaje się piękny kurort Varadero położony od dwie godziny drogi od Hawany na półwyspie Hicacos. Znany jest z piaszczystych plaż, krystalicznie czystej wody i doskonałej infrastruktury gastronomiczno – hotelowej. Jest to idealne miejsce dla amatorów sportów wodnych, szczególnie nurkowania. Na wielbicieli tego sportu czekają dwadzieścia trzy specjalnie przygotowane miejsca. Natomiast na północnym brzegu dominują piaszczyste plaże, które cieszą się największą popularnością na Kubie i są uważane za najlepsze.
Oprócz wylegiwania na plaży i korzystania z uroków sportów wodnych można też oddać się szaleństwom zakupowym. Nie brakuje tu bowiem sklepów, centrów handlowych takich jak Plaza America, a słynne cygara możemy kupić w Casa Del Habano.

In Havana from Ezaram Vambe on Vimeo.