Mauritius położony w północno-zachodniej części Oceanu Indyjskiego, jest jedną z najpiękniejszych wysp archipelagu Maskarenów. Wyspa jest świetnym miejscem na wypoczynek o każdej porze roku, jednak najwyższe temperatury panują tu od kwietnia do października.

Wyspa Mauritius, powstała w wyniku erupcji wulkanów, stąd charakterystyczne ukształtowanie terenu z licznymi pofałdowaniami, tworzą one na przykład pasmo wzniesień Port Louis. Pozostałością po wulkanicznym pochodzeniu wyspy są też liczne, asymetryczne stożki wulkaniczne, umiejscowione szczególnie w środkowej części wyspy.

Stolicą a zarazem największym miastem na wyspie jest Port Louis, położony północno-zachodniej części wyspy, jest to najczęstszy cel wycieczek. Stolica oferuje turystom zarówno kolonialne zabytki przypominające o przeszłości Mauritiusa, jak i nowoczesne centra handlowe. Dalej na północ wzdłuż wybrzeża znajdują się najbardziej znane miejscowości wybierane na wakacje, takie jak Grand Baie. Ta część wyspy jest niezwykle interesująca ze względu na bliskość Ogrodu Botanicznego w Pamplemousses, można tam podziwiać gigantyczne lilie wodne. Natomiast południowa część Mauritiusa oferuje wiele atrakcji przyrodniczych takich jak: góra Le Morne, Wodospady Rochester a także skalne wybrzeże Gris Gris.

Malownicze, dyskretne laguny i plaże Mauritiusa uważane są za jedne z najpiękniejszych na świecie, jedną z atrakcji tam dostępnych są rejsy łodzią ze szklanym dnem, podczas których można podziwiać różnorodność raf koralowych.

Wyspa jest idealnym miejscem na luksusowe wczasy, podczas których można nie tylko podziwiać piękno przyrody ale też cieszyć się sportami wodnymi czy odpoczywać na przepięknych, białych i piaszczystych plażach, położonych nad niezwykle ciepłymi i czystymi wodami Oceanu Indyjskiego, pełnego kolorowych raf.

Ponieważ wyspa znajduje się w strefie klimatu tropikalnego, panuje na niej duża wilgotność, a temperatury są dosyć wysokie przez cały rok. Roślinność jest bardzo bujna. Na wyspie znajdują się również wodospady.

Ciekawostka… symbolem Mauritiusa jest ptak DODO- endemiczne stworzenie, wybite doszczętnie przez osadników przed 1681. Znajduje się on w godle państwa i na wielu pamiątkach.