Sri Lanka to przepiękny kraj, który idealnie nadaje się na wyprawę, gdy za oknem zimno i chłodno. Można tu bowiem spodziewać się wtedy słońca i mnóstwa atrakcji, które sprawią, że nie będzie się chciało wyjeżdżać z tego niezwykłego miejsca. To luksusowe kurorty plażowe, piękne rafy koralowe, parki narodowe czy plantacje herbaty –  wszystko, co tylko można sobie zamarzyć, do spędzenia idealnych wakacji.

Sri Lanka znajduje się na południe od Indii i oblewana jest Oceanem Indyjskim. Od 1972 roku nosi ona nazwę Cejlon, a jej największe wzniesienie sięga około 2400 metrów. Wyspa ta ulokowana jest w pobliżu równika, co sprawia, że znajduje się ona w klimacie tropikalnym z wpływami monsunu. Centralna wyżyna tworzy tutaj klimatyczną granicę kraju – nieco bardziej wilgotnie jest na południowym zachodzie wyspy.

Średnia roczna temperatura na Sri Lance to od 25 do 30 stopni Celsjusza. Znacznie chłodniej jest na obszarach górskich – w najcieplejszych miesiącach wynosi ona 22 stopnie, a najchłodniejszych 15 stopni Celsjusza. Najwięcej słońca można spotkać na wyspie w lutym i marcu, a najlepszym okresem na odwiedzenie Sri Lanki jest czas od grudnia aż do marca właśnie. Wtedy deszczu jest mało, a jednocześnie nie trzeba się obawiać też dużych upałów. Najgorszymi miesiącami na wyjazd są zaś październik i listopad, wtedy bowiem trzeba spodziewać się dużej ilości opadów.

Na Sri Lankę można dostać się samolotem. Najlepiej sprawdzać na bieżąco oferty z różnych lotnisk znajdujących się najbliżej. Cena z przesiadką wynosi od 2,5 do 3 tysięcy złotych.

Sri Lanka pełna jest ciekawych miejsc i magicznych zakątków. To raj dla plażowiczów, nie brakuje tu bowiem idealnych do odpoczywania zatoczek pełnych słońca. Plaże są tu szerokie, piaszczyste i wyjątkowo urokliwe, bardzo często też dzikie i odludne (choć nie brak tu też tych komercyjnych i nastawionych przede wszystkim na turystów). Do jednych z najpiękniejszych zalicza się przede wszystkim Tangalle, Mirissę czy Nilaveli – choć to dopiero początek czekających tu perełek.

Oprócz plaż Sri Lanka to także niezapomniane rafy koralowe czy parki narodowe. Tereny chronione zajmują tu aż 1/3 kraju. Najchętniej odwiedzane to Uda Walawe i Yala, a jedynym, w którym można poruszać się na piechotę jest Horton Plains – czeka tu przepaść o wysokości kilometra nazywana Końcem Świata.

Z kulturalnych regionów, które warto zobaczyć najciekawsze to Kanda, Polonnaruwa oraz Anuradhapura. Każda z nich zachwyca wyjątkowymi zakątkami, wszystkie razem zaś stanowią trzy dawne stolice kraju. Niezwykle interesujące są również takie miejsca jak Sigiriya oraz Dambulla.

Sri Lanka to magiczny kraj, pełen cudownych zakamarków. Zachwyca przyrodą, słońcem i bogactwem kulturowym. Wyspa ta nazywana jest przez Hindusów Łzą Indii, ścieka ona bowiem bezpośrednio do Oceanu Indyjskiego. Warto choć raz w życiu zobaczyć to niezwykłe miejsce, egzotyczne zwierzęta czy skorzystać z idealnych fal do surfowania.

SRI LANKA from Danny Schaefer on Vimeo.

Zapisz