Należące do Hiszpanii Wyspy Kanaryjskie leżą na Oceanie Atlantyckim, na północny zachód od Afryki. Składają się z siedmiu głównych wysp czyli Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, El Hierro, La Palma, La Gomera. Do tego sześć mniejszych Graciosa, Alegranza, Lobos, Montana Clara, Roque del Este, Roque del Oeste.

Na wyspach panuje klimat oceaniczno – subtropikalny, z dość umiarkowanymi temperaturami i raczej niewielkimi opadami. Dzięki takim warunkom klimatycznym Wyspy kanaryjskie cieszą się popularnością przez cały rok, szczyt sezonu przypada co prawda na miesiące letnie, ale również zimą bardzo duża grupa turystów przyjeżdża tu na wakacje (aktualne oferty na wakacje – http://www.travelplanet.pl/wczasy/wyspy-kanaryjskie/) .
Temperatury na Kanarach oscylują wówczas w okolicy 20 stopni, temperatura wodny nie spada poniżej 18 stopni.
Na wyspy najszybciej dostaniemy się samolotem, średnio bezpośredni lot trwa 5,5 h, jeżeli będziemy lecieć z przesiadkami to podróż potrwa trochę dłużej.

Gran Canaria ma 1560 km2 i cechuje ją dość duża różnorodność klimatyczna. Jej teren jest dość górzysty, występuje tu różnorodna flora i fauna.

Na południu wyspy znajduje się miejscowość Playa del Ingles, w której mieszczą różnego rodzaju hotele, od luksusowych po kwatery i pensjonaty oferujące dobry standard za niewygórowaną cenę.
Turyści mają tu do dyspozycji ciągnącą się przez sześć kilometrów plażę, można tu sprawdzić swoje możliwości w różnego rodzaju sportach wodnych. Wieczorami i nocami życie toczy się w licznych barach, restauracjach i dyskotekach. Zabawa trwa praktycznie do białego rana.

Na Teneryfie życie toczy się również w licznych kurortach a wszystko to w cieniu wulkanu Teide, który góruje nad okolicą. Teneryfa oprócz możliwości wylegiwania się na plaży oferuje również obcowanie z pięknem przyrody. Jeśli chcemy aktywnie spędzać czas to warto się wybrać na wycieczkę na Pico del Teide znajdującym się na terenie parku krajobrazowego, który od 2007 roku jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jednak Teneryfa to też przepiękne i bardzo różnorodne plaże. I tak Playa la Arena oraz Playa Jardin to ciemne plaże, Playa de las Teresitas słynie ze złotego i drobnego piasku.
W każdym z tych miejsc można zarówno się wylegiwać nic nie robiąc, ale można też wypróbować sportów wodnych. Można pływać, nurkować, żeglować, surfować. Możliwości jest bardzo dużo, nie brakuje szkółek i instruktorów, dzięki którym możemy bardzo przyjemnie spędzić czas zdobywając nowe umiejętności.

Fuerteventura jest wyspą o powierzchni 1659,7 km2 i jest najstarszą wyspą archipelagu Wysp kanaryjskich. Największą popularnością cieszy się wśród amatorów windsurfingu, a to za sprawą wiejących tu wiatrów. Każdego roku na plaży Playa de Sotavento de Jandia odbywają się mistrzostwa świata w windsurfingu.
Na wyspie nie brakuje kurortów turystycznych, te najpopularniejsze to Corralejo, Costa Calma, Jandia, Moro Jable, Caleta de Fuste.

Do Costa Calma turystów przyciągają przepiękne plaże, największa ciągnie się przez 12 km. Samo miast jest niewielkie, dzięki czemu jest tu raczej cicho i spokojnie. Wiele atrakcji dla siebie znajdą tutaj amatorzy windsurfingu i kitesurfingu.

Z kolei Jandia to już większy kurort, z licznymi hotelami, sklepami i restauracjami. Z racji swojej wielkości i popularności przyciąga każdego roku tysiące turystów. Nie jest to miejsce, gdzie jest cicho i spokojnie. Jeśli jednak chcemy się intensywnie bawić to Jandia spełni nasze wszystkie oczekiwania.

Canary Islands 2013 from Anthony Molina on Vimeo.